Szkolenia


Szkolenie winiarskie które odbyło się 16.03.2019

Szkolenie poprowadził dr Janusz Mazurek, doktor nauk rolniczych w dziedzinie ochrony roślin, autor wydanej w 2017 r książki „Choroby winorośli”.

Tematem szkolenia była: “Strategie biologicznej, chemicznej i integrowanej ochrony winorośli przed chorobami – jakich błędów nie popełniać przy układaniu i wdrażaniu programów ochrony

Dr J. Mazurek jest wykładowcą studiów podyplomowych: „Enologia” na Uniwersytecie Jagiellońskim i „Technologia winiarstwa” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Szkolenie przygotowało nas do zbliżającego się nowego roku winiarskiego 2019. Zapoznaliśmy się z nowymi sposobami ochrony przed największymi zagrożeniami: szarą pleśnią, mączniakiem rzekomym, mączniakiem prawdziwym winorośli. Omówione zostały metody i środki do tej ochrony. Dr Mazurek szczególną uwagę poświęcił utrwaleniu winiarzom roli pierwszych zabiegów, do kwitnienia winorośli – zabiegów, które często są nie wykonywane  szczególnie przy dobrej wiosennej pogodzie.  Zapoznaliśmy się z  biologicznymi środkami ochrony jako alternatywy dla ochrony chemicznej. Przedstawił nam receptury oprysków i możliwości mieszania śor.

Cztery godziny szkolenia były tak ciekawe, że Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły już myśli o następnym.

Szkolenie było zorganizowane w nowoczesnej sali konferencyjnej  za co dziękujemy
Wójtowi Gminy Końskowola p. Stanisławowi Gołębiowskiemu oraz pracownikom urzędu.

 

Końskowola 16.03.2019