Winnica Pańska Góra

Dane winnicy
  • Właściciele: Wojciech Włodarczyk, Katarzyna i Piotr Niemyjscy
  • Adres: 24-313 Wilków nad Wisłą
    Podgórz 49
  • lokalizacja: 51o17’40” N i 21o53’23” E
  • e-mail: wlodarczyk.wojciech<at>wp.pl
  • Tel. 504-553-582
  • winnica zaprasza gości po uprzednim uzgodnieniu terminu
Opis winnicy

Winnica Pańska Góra (historyczna nazwa wzniesienia) w Podgórzu, gmina Wilków, została założona w 2001 roku przez Wojciecha Włodarczyka.
To najstarsza współczesna winnica Małopolskiego Przełomu Wisły.

Dziś w gminie Wilków jest już pięć różnych winnic. W 2008 roku w Winnicy Pańska Góra zostało zawiązane Stowarzyszenia Winiarzy MPW. Początkowo nasadzono ponad pół hektara hybryd, od 2015 dokonuje się zamiany na vitis viniferę. Obecnie jest 600 krzaków: riesling, zweigelt i resztki bianki, regenta, marechal focha. Sadzonki sprowadzane są z Austrii.

Wzgórze tworzy skała wapienna dlatego wszystkie nowe winorośle są szczepione na fercalu. Wina mają charakterystyczny, mineralny smak. Docelowo może tu być dwuhektarowa winnica. Ma bardzo korzystną południowo-zachodnią ekspozycję z 10% spadkiem. U podnóża znajduje się budynek winiarni z piwnicą. W 2017 roku doprowadzono na szczyt winnicy wodę z własnej głębinowej studni.

Rodzinną winnicą zajmuje się Wojciech Włodarczyk, Katarzyna i Piotr Niemyjscy.
Włodarczyk jest też animatorem badań historii produkcji polskiego wina gronowego. W 2008 roku opublikował pierwszą monografię regionu winiarskiego MPW Janowiec i winnice Środkowej Wisły (http://www.vinisfera.pl). Obecnie pracuje nad historią polskiego winiarstwa (w 2017 roku ukazał się z jego inicjatywy tom pierwszy Studiów z historii wina w Polsce).
Był też pomysłodawcą obchodów Święta Wina w Janowcu (od 2009 roku corocznie pod koniec maja).

Winnicę Pańska Góra dzieli od Kazimierza Dolnego jednogodzinny spacer. Plantacja ma malownicze położenie, na wprost zamku w Janowcu. Ze szczytu winnicy z kapliczką poświęconą patronowi winiarzy św. Wincentemu przy dobrej pogodzie widać Góry Świętokrzyskie. Atrakcją jest także dom zaprojektowany w 1987 roku przez Czesława Bieleckiego, jeden z pierwszych przykładów architektury postmodernistycznej w Polsce.

Widok na Podgórz z zamku w Janowcu. Pośrodku “dom-wieża” projektu Czesława Bieleckiego z 1987 roku. Fot. Danuta Jackiewicz
Widok na Winnicę Pańską Górę, dom proj. Czesława Bieleckiego, Wisłę i Janowiec. Fot. Piotr Juszkiewicz
Skała wapienna Winnicy Pańska Góra.
Plakat reklamujący Winnicę Pańska Góra, proj. Emilii Pyzy z 2012 roku
Piwnica winiarni Winnicy Pańska Góra
Widok ze szczytu Winnicy Pańska Góra. Po lewej dom proj. Czesława Bieleckiego, po prawej budynek winiarni, na horyzoncie Góry Święt0korzyskie
Członkowie założyciele Stowarzyszenia Winiarzy MPW w dniu powołania SWMPW 3 maja 2008 roku w Winnicy Pańska Góra